RADY DOTYCZĄCE  HODOWLI DONICZKOWYCH ROŚLIN I PRZEDŁUŻANIA TRWAŁOŚCI KWIATÓW CIĘTYCH

KWIATY DONICZKOWE

Gardenia – to przepiękna roślina o ciemnozielonych błyszczących liściach i białych lub kremowych kwiatach. Pochodzi z Chin. Gardenia należy do roślin trudnych w uprawie domowej. Aby zakwitła należy zapewnić jej stosunkowo wysoką temperaturę oraz znaczną wilgotność powietrza. Gardenia potrzebuje dużo światła, w ciągu lata należy ją jednak chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Gardenię podlewamy 2-3 razy tygodniowo. Do podlewania używamy letniej deszczówki lub wody przegotowanej – zimą ograniczamy podlewanie. Gardenię należy nawozić wyłącznie w okresie kwitnienia.

Poinsencja – potocznie zwana gwiazdą betlejemską, należy do gatunku wilczomleczy i pochodzi z Meksyku. To piękna roślina, która zdobi nasze domy w okresie Świąt Bożegonarodzenia. Lubi stanowisko widne, wilgotne podłoże – jednak nie lubi przelewania. Źle też znosi przesuszenia podłoża. Co 10 dni należy nawozić rośliny nawozem wieloskładnikowym bogatym w potas. Do transportu roślinę zabezpieczamy  papierem przed chłodem. Aby roślina nie doznała „szoku termicznego”, po przyniesieniu do domu nie rozpakowujemy jej z papieru przez kilkanaście minut.

Storczyki – najbardziej popularna w sprzedaży jest odmiana phalenopsis. Roślina wymaga jasnego stanowiska, ale nie w bezpośrednim słońcu. Podlewamy ją na dwa sposoby: polewamy korę, w której roślina jest ukorzeniona i odlewamy wodę, która ścieknie do podstawka lub raz w tygodniu robimy tzw. „kąpiel wodną” – zanurzając roślinę w misce (lub kuwetce) na ok. 15-20 minut i odsączmy wodę. Ważne, aby roślina nie stała przez kilka dni w wodzie, ponieważ zacznie gnić. Po okresie spoczynku, aby sprowokować roślinę do kwitnienia, podlewamy ją letnią wodą z dodatkiem nawozu.

Cyklameny – bardzo lubiane przez klientów rośliny. Występują w sprzedaży w okresie jesienno-zimowym. Lubią jasne stanowiska i podlewanie do spodka. Przekwitnięte kwiaty należy wyrywać (nie obcinać). Na podstawie własnych obserwacji zauważyć można, że rośliny do kolejnego kwitnienia można przetrzymać w mieszkaniu w pokojowej temperaturze zasuszając lekko bulwę.

Kolanchoe – roślina z rodziny kaktusowatych. Kwitnie w przeróżnych kolorach. Lubi jasne miejsca i niezbyt częste podlewanie. Po przekwitnięciu należy usunąć przeschnięte kwiaty. Dzięki temu roślina będzie się rozrastała wszerz, a nie tylko do góry. Roślina lubi podawanie nawozu przed i podczas kwitnienia.

Fikus – lubi miejsca jasne; słoneczne. Podlewamy go niezbyt często i niezbyt obficie – lubi za to bardzo zraszanie liści wodą.

KWIATY CIĘTE

Aby róża długo utrzymała swoją świeżość należy ją ukośnie przyciąć i wstawić  do naczynia, do którego nalewamy wody przynajmniej do połowy długości łodygi. Róże piją wodę całą łodygą, dlatego nie zanurzajmy jedynie samej końcówki łodygi. Codziennie robimy róży nowe ukośne cięcie i wymieniamy jej wodę.

Gerbery z kolei wstawiamy do poziomu wody ok. 1/3 długości łodygi. Dobrze jest zrobić nakłucie szpilką w łodydze.

Rośliny takie jak chryzantema (potocznie dąbki), anturium, słonecznik czy goździk nie wymagają wysokiego poziomu wody w naczyniu, w którym się znajdują – ale pamiętajmy, aby w bukiecie wszystkie łodygi dostawały do wody.

Ważne – po przyniesieniu kwiatów do domu trzeba zrobić nowe cięcie, wówczas roślina będzie miała „świeży” dostęp do wody. Można zastosować odżywkę do przedłużania trwałości kwiatów. Jednak najlepiej sprawdza się czyste, odkażone naczynie, codzienna wymiana wody i podcinanie łodyg.